DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ümmügülsüm Hasyıldırım
Ümmügülsüm Hasyıldırım
Giriş Tarihi : 14-06-2024 15:25

Babalar Günü ve Kurban Bayramı

Genelde sessiz, sakindir fıtratı. Sonuç odaklıdır, sevmez detayı. Duyguları esirdir yüreğinde, dile dökemez sevdayı. Arlıdır; hep verir, bilmez almayı.

Sevdasını yüreğinde yaşar, anlatamaz derdini. Sorunlarla başa çıkmak, boynuna vebal gibi. Yangını içindedir, dışa verir serinliğini. Sır küpüdür, derin denizleri andırır gözleri. Ok gibi saplanır yüreğine, şimşek gibidir sözleri.

Gece gündüz çalışır, bilmez nedir yorgunluk. Torbası dolu olsun ister, eline bakar diye çoluk çocuk. Çünkü istemez evde olsun huzursuzluk. Hürmet ister fıtraten, sevmez hiç saygısızlık.

"Bir baba profili çiz" deseler, sanırım kalemimden  damlayanlar bunlar olurdu. Özlemimi paket yapıp sakladığım dolabımdan sızan dizeler. Doyunca yaşayamadığım baba figürü çizer hayat yolundaki çizgimi. Hayallerimde saklı babamın nur yüzü.

"İki çanak bir arada tıngırdar kızım" dediği sözleri yankılanır hafızamda. Yüzümü avuçlarının içine alarak verdiği örnekler rehberim şimdi. Bardağın hep dolu tarafını gösteren, eline aldığı "En güzel hikâyeler" adlı kitapla gelip, "Gözüm görmüyor, bu hikâye çok güzelmiş, bana okur musun?" Diyerek okumaya teşvik edip sevdiren, "mutlu olacaksan yukarıya bakma, aşağıya bak; geriye bakma, ileriye bak"  diyen, kanaat etmeyi öğreten, "Huzuru Huzurullah'ta" aratan bir rehberdi babam.

Her bir bayram buruk. Elini öpüp bayramlaşabileceğimiz bir babamız olmadı. Ya da daha doğru ifadeyle, ben biraz görsem de eşim hiç göremedi. Nasipte baba gölgesinde serinlemek yokmuş. Gözlerinin içine bakıp, o derinlikte boğulabileceğimiz bir babaya hasretiz.

Dedim ya; "Bayramlar buruk bizim için" diye. Babalar günü keza öyle. Hüzün günü. Çift taraflı. Yine bir Kurban Bayramı ve birleşen babalar günü. Ve biz yine elini öpüp başımıza koyabileceğimiz bir baba öksüzüyüz.

Allah'tan analarımız var dağ gibi. Var gücüyle o eksikliği kapatmaya çalışan. Baba gibi esip gürleyen, ana gibi şefkatle sarıp sarmalayan. Varlığıyla başımızda şemsiye olan, zaman zaman da küçük bir çocuk gibi nazlanıp şefkatimize muhtaç olan...

Duygular zirvede bugün. Hasret ateşi harlı, babalar günü ile Kurban Bayramı karlı. Buz gibi esiyor yaz sıcağına mukabil; vuslat ebed sarmalı. Bayramla kucaklaşan babalar günü, tebessüm göndersin tüm buruk yüreklere. Babalar günü ve Kurban Bayramı kutlu olsun tüm hasret yüklü gönüllere...

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
Advert
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA