DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Esedullah Oğuz
Esedullah Oğuz
Giriş Tarihi : 25-04-2023 22:47

Ortak Paydada Buluşmak Artık Hayal mi?

Türk toplumu, tam ortadan ayrılmış bir karpuz gibi ikiye bölünmüş durumda. Herkes karşı tarafı vatan haini, kendisini ise en büyük vatansever olarak görüyor. Kafalardaki ve gönüllerdeki bölünme o boyutlara ulaşmış ki, artık akrabalar, dostlar, komşular, hatta aile bireyleri arasına bile dargınlıklar küskünlükler girmiş durumda. 

Kin ve nefret gözleri öylesine köreltmiş, beyinleri öylesine sulandırmış durumda ki, ülkenin geleceği ve selameti dahil hiçbir ortak paydada buluşamıyoruz. Nitekim geçenlerde Halk tv’de gazeteci Fikret Bila’yı dinlerken kızsam mı gülsem mi, nasıl tepki vereceğimi bilemedim. Eski Türkiye’nin sembol isimlerinden biri olan deneyimli gazeteci Bila, Türkiye’nin kendi üretimi olan ilk uçak gemisi TCG Anadolu için "Türkiye, Arjantin’deki Falkland adalarını mı işgal edecek ki bunca masrafa girip uçak gemisi yapıyor? Türkiye’yi tehdit eden hedefler uçakla en fazla 15 dakika mesafede, bunun için de elimizdeki F-16’lar fazlasıyla yetiyor" diyor.

Ne diyeceğimi şaşırdım gerçekten. Bila, "Bu gemi yerli üretim değil, dışarıdan alındı ve ama yerli üretimmiş gibi gösteriliyor." dese ve bunun için sağlam deliller de ortaya koysa, eleştirisini anlarım. Ama uçak gemisi gibi muazzam bir projeyi, "Boşuna para sarfiyatı." diyerek eleştirmeye kalkarsa, bunu anlamakta ve iyi niyetle bağdaştırmakta zorlanırım. 

Türkiye ilk defa süper güç olma yolunda büyük ve kararlı adımlar atıyor. Hangi görüşten olursa olsun, yüreğinde biraz vatan ve bayrak sevgisi olan herkesin bunu alkışlaması gerekir. Bu, sadece AKP’nin, hükümetin projesi değil, tüm Türkiye’nin, Türk halkının projesi. 

Elbette ki, iktidarın rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, bireysel hakları baskılama gibi pek çok eleştirilecek yönü var ama Türkiye’nin son birkaç yılda savunma sanayi alanında kaydettiği gelişmeleri küçümsemek, eleştirmek, akıl ve vicdanla bağdaşır bir durum değil. 

Bila’nın sözleri, Mevlana’ya ait olduğunu sandığım bir başka sözü aklıma getirdi nedense. Şöyle diyordu Büyük Mevlana yüzyıllar öncesinden; "Bir lafa bakarım söz mü?" diye. "Bir de onu söyleyene bakarım adam mı?" diye.

Bundan birkaç yıl önce Marmaray açıldığında -Sami Bey’in de yakından tanıdığı- bir solcu sanatçı abimiz "Tüneller su sızdırıyormuş, göreceksin yakında Boğaz’ın altında büyük bir felaket yaşanacak“ demişti. Ben de "Niye öyle diyorsunuz? Bu proje için milyarlarca dolar harcandı, Japon mühendisler de projede calıştı, mutlaka tüm riskler için önlem almışlardır." demiştim. Birkaç ay sonra aynı kişi, "Marmaray’ın açılması iyi oldu, artık rahatça karışya gidebiliyorum“ deyince lafı yapıştırdım; "Gördünüz mü, projeyi kim yaparsa yapsın sonuçta bundan yararlanacak olan esas biziz" dedim. Bana hak verdi. 

Tıpkı Demirel, Ecevit, Özal ve Çiller gibi Erdoğan da gidecek ama giderken yaptığı köprüleri, yolları, havaalanlarını ve şehir hastanelerini sırtlayıp götürmeyecek, hepsi halka, yani bize kalacak. Bugün uçak gemisi yapan Türkiye belki yarın Çin gibi uzayda üs kuracak. 

Hatırlayın, 1600’lü yılların başında İngiltere coğrafi ve siyasi açıdan son derece önemsiz, karmaşa içindeki bir ada ülkesiydi ama iki yüzyıl sonra yani 1800’lerin başında ise yaklaşık 50 ülkede kolonisi olan büyük bir sanayi gücüne dönüşmüştü. 

Soğanın kilosu 30 TL’ye dayanmış olabilir ama bunun için moralleri bozmaya gerek yok. Elbette Türkiye bu ekonomik darboğazı aşacak, yeter ki ufkumuzu geniş tutalım ve kısır çekişmelerden kurtulup ortak paydada buluşalım. Ortak payda ise kim yaparsa yapsın, kimden gelirse gelsin, Türkiye’nin yararına, hayrına olan her şey. Umarım, çok geç olmadan bunu anlarız. Vesselam!!

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
Advert
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA