DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nevin Bahtişen
Nevin Bahtişen
Giriş Tarihi : 21-04-2023 15:41

Ramazan Bayramı

Üç aylarlar başladığında adım adım Ramazan ayına ulaşırız. Kadir gecelerinin de bu üç aylarda olma nedeniyle daha bir kıymetlenir. 

“Allahım, Recep ve Şabanı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” der büyüklerimiz. 

Ramazan ayı; ibadet, dua ve iyiliklerin, yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı aydır.
Ramazan ayı; savurdan akşam ezanına kadar yemek yemeden durulan bir zaman değildir.

Öyle güzel bir duygudur, oruca niyetlenirsin, Allah’a verdiğin bu sözle kendi iradene sahip çıkmayı öğrenirsin. Uzun zaman dilimine yayılan açlık süresi, toksinlerden arındırır ve vücudumuz tazelenir, yenilenir.

Ruhen kuvvetleniriz; kendimizi, hayatı sorgulayıp, incelemeye fırsat buluruz, çünkü Allah’ın bizlere sunduğunu gözden geçirmek için maneviyatımız artar. Hayatında açlıkla karşı karşıya gelmeyen varlıklı insan, ihtiyacı olan aç insanın halinden anlar duruma gelir, açıkçası “tok, açın halinden anlar” derler.

Hayatımızda bulunan olumsuz davranışlar ve düşünceler bizleri terk etmeye başlar, en azından bir süreliğine bu manevi atmosferin etkisinde kalınınır. Daha çok ibadet doldurur zamanı, iyilik yapabilme düşüncesi artar.

Bu atmosferde geçen Ramazan ayının ardından şeker tadında Ramazan Bayramı gelip çatar. Tabi uzun soluklu bir temizlik ve misafir ağırlama hazırlıkları bitmiştir. Bayram namazının ardından evlerde önce aile içi bayramlaşmaları olur. Evin büyükleri varsa büyük anne, büyük baba, yoksa anne ve babalardan bayramlaşma başlar.

Keyifli ve eğlenceli bir kahvaltıdan sonra, bayram ziyaretine gidecek olanlar çikolata veya lokumunu alır ve ziyaret edeceği evin zili çalınır. Evin insanları her ne kadar yorgun bile olsa neşeyle ve güler yüzle karşılar.

Sohbetten önce tatlılar, çikolatalar, lokumlar ikram edilir. Biraz hoşbeşten sonra, anılar zamandan cımbızla çekip alınır gibi tek tek yakaladıkları anılar etrafında muhabbet koyulaşır. Gelecek planlar ve hedeflerden de bahsedilir. Uzun süre oturulursa yemekler yenir, yemeği yapana ve emeği geçenlere övgüler söylenir, tabi evin hanımı bu güzel iltifatlar karşısında günlerce hazırlık sürecinin yorgunluğunu unutmuştur bile. Çaylar ve kahvelerle bu süreç tamamlanır.

Şimdi eskisi gibi konu komşu, tanıdık ziyaretleri kalmadı; uzaktaysa anne, baba ve akraba ziyaretleriyle bayram süresi biter, şehirlerde bu durum minimuma indi, trafik ulaşımı zorlaştırdığı için çoğunlukla bir yerde toplanmalar veya telefonlarla bayramlaşılır duruma gelindi.

Bir de bayramları tatile gitmek için kullananlar var, sevdiklerinden uzak dinlenmeye çalışarak, telefonlarla bayramlaşacak aradaki mesafeyi kapatmaya çalışanlar.

Bilemiyorum bu bir bayram olur mu? daha çok tatil gibi geliyor bana.

Bayram tatillerini, yoğun ve yorucu bir hayat nedeniyle tatil fırsatı olarak düşünülüyor. 
Tercih meselesi tabi, bir gün ben de tercih edebilirim.

İyi Bayramlar, her şey gönlünüzce olsun.


                                                                          

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
Advert
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA