DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nevin Bahtişen
Nevin Bahtişen
Giriş Tarihi : 17-12-2022 16:14

Kara Kışın Şartları

Kış mevsimi de diğer mevsimler gibi bir mevsim ama diğer mevsimlerden daha zor ve pahalı bir mevsimdir.

Zengin tabakasının etkilenmeyen ama düşük gelirli insanların etkilendiği, hatta dar gelirli insanların çok etkilendiği ve madur kaldığı bir zaman dilimidir.

Bir babanın ay sonunu nasıl getiririm düşüncesinin yarattığı mutsuzluk. Bir annenin evlatlarının gözünün önünde üşümesi ve yeterli gıdayı bulup yedirememesinin yarattığı çöküntü. Bizim toplumumuzun en güzel alışkanlığı şükretmektir. 
Ama şükretmekle yaşanan mağduriyetin üstesinden gelinmiyor.

Kombinin açma düğmesine tehlikeli bir maddeymiş gibi bakıp da yaklaşamamak ne acı. Bu durumu kendine bile açıklayamazken çocuklara nasıl açıklayabilirdi. 
Gelirde eşit dağılım olmadığı, "Her yerde böyle şeyler olur." diyemiyordu.

Çalışmanın bir ibadet olduğunu biliyordu, ne kadar çalışırsa çalışsın, kazandığı parayla faturaları karşılayamıyordu

Temel yiyecekleri karşılayamazken bir tiyatroya, sinemaya…hayalini bile kuramadıkları bir hayatı nasıl yaşayabilirlerdi.

Yöneticilerin, iş verenlerin… bir an önce zengin olup köşeyi dönme hırslarından ve aç gözlülüklerinden, çalışanının ve insanların ne kadar mağdur kaldığını anlayamıyorlardı.

Yaradan, Dünya'yı bir düzen üzerine oturtmuş ve her şey yolunda gidiyordu.
Yaradan, bütün canlıların en zekisi olarak insanı yaratmış, bir de vicdan vermiş adaletli olabilmesi için. Ama ne vicdan ne adalet ne de gelir dağılımı eşitliği kalmış durumda.

İnsanlar kendi aralarında eşit davranırken diğer canlıları da korumaları gerekirdi. Nasıl  olacaktı bu durum?

Dar gelirli insan kendini, çocuklarını ve ailesini duyuramaz, ısıtamazken diğer canlılarla nasıl ilgilenebilirdi?

“Aça dokuz yorgan örtmüşler yine uyuyamamış.”

Neden dar gelirli; çalıp çırparak zengin olmuş insan gibi kış mevsiminin güzelliğini, cömertliğini göremiyor da yalnız barınma ve gıda düşünüyordu.

Dürüst insan; çalışıp ve ulaştığı maddi, manevi zenginliği yıllar içine yayarak elde ederken. Bir günde köşeyi dönmeye çalışan, uyanık geçinenlerin bu düzeni bozmaya hakkı var mı?

Mevsimlerin oluşmasının güzelliğine bakın, bu düzen bozulsa ne olurdu?

Dünya’nın Güneş etrafında yörüngesel hareketinin bir sonucu olarak mevsimler oluşur.
Dünya’da eksen eğikliği olmasaydı Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısında bir değişim olmayacak ve bu nedenle de mevsimler olmayacaktı. Fakat her şey olması gerektiği gibi olduğu ve devam ettiği gibi olduğu için mevsimler oluşmaya devam etmektedir.

Elinde bir fincan çayı, kahvesi…olup da bu mucizevi yağmur ve kar yağışını izleyemiyorsa, mis gibi buram buram ıhlamur kokusu sarmıyorsa ve her evde kestane pişmiyorsa; elinde kitabıyla bu duruma şahit olamıyorsa, masalsız bir ev, ve ailesiyle sıcacık yuva tadını çıkaramıyorsa insanlar arasındaki düzende bir sorun ve bozulma var demektir.

Düzen bozulmasa bütün hayvanlar da kendi doğal ortamında kendilerini doyuracaklardı ve insanoğlu bir lokma ekmek versin diye beklemek zorunda kalmayacaklardı.

Bu düzen bozulmasa insanların bir yarısı keyif ve sefasındayken, bir yarısının kendilerine bir lokma yiyecek vermelerini beklemek zorunda kalmayacaklardı.

Herkes kendi vicdanını bir yoklasın. Cenneti uzakta aramayın, bu dünya bir cennet ve zenginliği herkese yeter. Sağduyu, vicdan, adalet yerli yerinde olsun yeterki.

Allah’ın yarattığı her mevsim çok güzel, hepsinin bir amacı var. Kış mevsimi olmasa bahara nasıl hazır olurdu doğa? Gelin gibi süslenmiş ağaçlar, rengarenk çiçekler, yeşilin her tonu… Bizleri nasıl karşılayabilirdi.

                                                                                   

NELER SÖYLENDİ?
@
Senih Kalfa 1 ay önce
Mükemmel bir tespit.Mükemmel bir yorum başarılar diliyorum.
Advert
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
BİYOGRAFİ
Özdemir Asaf
Özdemir Asaf
ARŞİV ARAMA