DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Betül Eren
Betül Eren
Giriş Tarihi : 17-01-2023 19:37

Arkadaş...

İlk arkadaşınızın kim olduğunu hatırlayabiliyor musunuz? Ya da kaç yaşında olduğunuzu? Benim hatırlayabildiğim ilk arkadaşlarım, galiba beş ya da altı yaşlarında edindiğim arkadaşlarımdı. Evimizin bahçesinde nasıl da güzel oynardık. 

O ilk arkadaşlarımı edindiğim yıllardan bu yana hayatımda “arkadaşım” dediğim pek çok insan yer aldı. Kimleri yaşamımda derin izler bıraktılar, kimileri de sanki buza yazılan yazılar gibi yok olup gittiler. Bugün onların adlarını bile hatırlamakta zorlanıyorum.

Hayat boyu ne kadar çeşitli arkadaşımız oluyor. Çocukluk arkadaşlarımız, ilkokul arkadaşlarımız, lise arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız… Dostluklarını unutamadıklarımız da var, bize kötülüğü dokunanlar da, üzüntülerimizi paylaştıklarımız da var, zor zamanlarımızda yanımızda olanlar da, bizi kıskananlar da var, her şeyini bizlerle paylaşanlar da…

Bir de hiç beklemediğiniz bir anda hayatınıza giriş yapan arkadaşlarınız oluyor. O arkadaşlarla birlikte birkaç saat geçirdiğiniz zaman yenilendiğinizi hissettiğiniz, karakterleriniz taban tabana zıt olsa bile sohbetlerinden zevk aldığınız, birlikte gezip, birlikte gülebildiğiniz, belki de birlikte ağlayabildiğiniz…

Zor kararlar verirken fikrini aldıklarımız da var, ondan gelen bir günaydın mesajını okuyunca yüzümüzün aydınlandığı da… Hayatımızda var oldukları için sevindiğimiz de  var, zaman zaman bizleri hırpalayanlar da…

Hayatınızda değer verdiğiniz arkadaşlarınız varsa, mutlu olmalısınız çünkü her zaman yanınızda olacak insanları bulmak hiç de kolay olmuyor.

Uzun zaman görüşememiş olduğum üniversite arkadaşlarımla görüşme fırsatını bulduğumda, senelerin aradan silindiğini ve öğrencilik yıllarıma geri döndüğümü hissetmek ne güzel gelmişti. Aynı duyguyu bazı iş arkadaşlarımla bir araya geldiğimde de hissetmiştim. Herkeste bir coşku ve neşe vardı. Sanki aradaki yılları silmiş ve mutlu olduğumuz o güzel yıllara dönmüş gibiydik. 

Çocukluk, gençlik ve yaşlılık günlerinizde ihtiyacınız olan arkadaşlar birbirinden o kadar farklı ki… Başı dumanlı gençlik yıllarında gülmek ve eğlenmek için arkadaşlarımızı ararken, sorumluluklarımızın giderek arttığı yıllarda bambaşka gerekçelerle arkadaşlarımıza gereksinim duyuyoruz ve birdenbire gelen ve bir karabasan gibi etrafımızı saran yaşlılık dönemlerimizde bir telefon edebileceğimiz, nasılsın diyebileceğimiz, ya da bir kahve içmeye sana geliyorum ya da çay koydum bekliyorum diyen arkadaşların varlığı… Belki de o dönemi daha kolayca atlatmamızı sağlıyorlar. 

Yalnızlık, ah o yalnızlık… Hiç beklemeden karşımıza çıkıveriyor. Kendinizi yalnız hissetmeye başladığınızda aradığınız sadece arkadaşlarınız veya ailenizden bazı kişiler oluyor. Birlikte bir şey yapmak için belki zamanınız olmuyor ama bir düşünün, bir telefon açmakta mı zor? 

Robert Louis Stevenson demiş ki; “Arkadaş, kalbindeki şarkıyı bilen ve sözlerini unuttuğunda sana geri söyleyebilen kişidir.”

Arkadaşlıkları yaşatabilmek için sadece karşınızdakilerden bir şeyler beklemek doğru bir davranış tarzı değil. O arkadaşlığı canlı tutabilmek için siz neler yapıyorsunuz? Örneğin, “Beni aramadı günlerdir…” diyeceğinize, onu arayıp da nasılsın diyen siz olabilirsiniz değil mi?

Bir arkadaşlık, bazen bir ömür boyu sürebilir, bu yüzden arkadaşlıklarımıza özen göstermemiz ve dostluklarımızı canlı ve iyi tutmak için mümkün olan her şeyi yaptığımızdan emin olmamız gerekli.

Arkadaşlıklar hayatımızdaki en önemli kavramlardan biridir. Bize yardımcı olabildikleri gibi bazen zarar da verebilirler…

Kötü arkadaşlıklar ve kötü arkadaşlar, hayatımızdan bir an önce çıkartılması gereken kişilerdir. Gerçek bir arkadaşa sahipseniz, bilirsiniz ki o, her zaman yanınızda olacak kişidir ve sizi asla yargılamaz, ihtiyacınız olduğunda size omuz verir, yardım eder, iyi ve kötü günlerinizi paylaşır, destek gerektiğinde sorgulamadan o desteği sunar.   

Bir gün, size kendinizi en iyi hissettiren o arkadaşı kesinlikle bulmanızı, sizi güldürecek, gülümsetecek ve karanlık günlerinize ışık tutacak, beraberce eğleneceğiniz arkadaşların etrafınızı sarmasını diliyorum…

NELER SÖYLENDİ?
@
YUSUF COBANARKADASLIKLAR 2 hafta önce
YASADIGIMIZ HAYATTA DOSTLUKLARIMIZ VE ARKADASLARIMIZ ADINA YAZILMIS COK GUZEL KALEME ALINMIS BIR YAZI NACIZANE BEN COK BEGENDIM SAYGILARIMLA
Advert
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
BİYOGRAFİ
Özdemir Asaf
Özdemir Asaf
ARŞİV ARAMA