ÖYKÜ
Giriş Tarihi : 13-11-2022 13:49

Yeşil Başlı Gövel Ördek'ten Haber Var

Yazan: Hamiyet Su Kopartan -YEŞİL BAŞLI GÖVEL ÖRDEK'TEN HABER VAR

Yeşil Başlı Gövel Ördek'ten Haber Var

YEŞİL BAŞLI GÖVEL ÖRDEK'TEN HABER VAR

Dostlar, 

Hele toplanın yanıma. Bugün, yıllardır görmediğim emmoğlum yeşil başlı güvercin geldi. Turnaların selam gönderdiğini söyledi. Hepimiz adına aldım, kabul ettim selamını. 

Dıştan duyulacak bir iç sesle burada bulunan tüm ördekler de "Aleyküm selam" diyerek selamı alıp kafa sallayarak memnuniyetlerini gösterdiler. 

İnsanlar bizim nazlı nazlı süzüldüğümüze bakarak ekmek elden, su gölden yaşadığımızı düşünüyorlarmış. 

Birkaç dilim ekmek attıklarıyla sevinip onları mutlu etmeye gayret ettiğimizi galiba pek anlamamışlar. Ekmek atıp fotoğraf çektirmek aslında kendilerini mutlu etmek için, bizim onların mutlu olmasını desteklediğimizi galiba pek anlamamışlar. Evet, görünüşte ekmek elden, su gölden. 

Hayat mücadelemiz var bir de. 

Herkesin ekmek kavgası farklı, herkesin hayat mücadelesi ayrı. 
Biz de insanlar gibi ailemizle yaşıyoruz. Bizim içimizde de kıskançlıklar, doyumsuzluklar yaşanıyor. Biz de bir lokma için birbirimizi yiyoruz. 

Bazılarımız kim ne yaparsa yapsın yine de birbirimizden ayrı kalamıyoruz. Bu yapışıklık bazen ayrılmayacak kadar büyük sevgiden, bazen kurda kuşa yem olma korkusundan. Bazılarımız bu kavga, gürültü, kıskançlık ortamından kaçıp kafa dinlemek için tek başına dolaşıyor.

Bence, herkes gibi düşünüp herkes gibi yaşayanlar herkestendir. 

Kendi çizgisi doğrultusunda yürüyenler; türkülere konu olup yüzyıllarca dilden dile, nesilden nesle aktarılır, Yeşil Başlı Gövel Ördek gibi.

Ben kim miyim? Ben Yeşil Başlı Gövel Ördek. Avanos'tan emmoğlum yeşil başlı güvercine, turnalara ve tüm insanlara selam olsun. 

 

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi