KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 06-11-2022 00:22

Bir Kitap: On Bir / Mark Watson

Yazan: Arzu Ortaören - BİR KİTAP: ON BİR / MARK WATSON

Bir Kitap: On Bir / Mark Watson

BİR KİTAP: ON BİR / MARK WATSON

​​​​​​Farkında olmadan bile bir insanın hayatını değiştirebilirsin.

Chris, doğduğu, büyüdüğü, okula gittiği, âşık olduğu Avustralya'yı, ailesini ve dostlarını arkada bırakarak  Londra'ya yerleşir. Ardından adını da Xavier Ireland olarak değiştirir. Tüm bu değişikliklerin ve insanlardan mümkün oldukça uzak durarak yaşamayı tercih etmesinin elbette önemli bir nedeni var.

Bir radyo kanalında gece yarısı başlayıp sabahın dördüne kadar süren bir programa başlar. Kısa sürede bütün şehir sesini tanımaktadır. Program boyunca insanların dertlerini dinleyip, onlara tavsiyelerde bulunsada gerçek hayatta tam aksi bir yaşam sürmekte, mümkün mertebe ikili ilişkilerden, çevresiyle iletişim kurmaktan kaçınmaktadır. Ta ki bir gece, mesai arkadaşı Murray'ın ısrarı ile "Hızlı Randevu" denilen bir etkinlikte Pippa ile tanışana kadar.

Avustralya'da en yakın dostlarına yapmak istediği bir iyiliğin yıllar boyu peşini bırakmayacak sorunlara dönüşmesini, ardından şahit olduğu bir olaya ilgisizliği sonucu tam bir kelebek etkisi ile hayatlarına dokunduğu on bir kişinin öyküsünü severek okudum. 
Farklıydı, güzeldi, en çok da düşündürücüydü.

Farkında olarak ya da olmayarak kimlerin hayatını etkiledik? Kimlerin hayatımıza etkisi oldu? Bir olay karşısında ilgisiz kalışımız ya da içten gelerek yaptığımız bir iyiliğin sonuçları kimleri, kimleri etkiler? Severek okuduğum bir kitaptı. Bence sizler de tanışmalısınız Xavier Ireland ve hayatını etkilediği insanlarla. Eminim sonunda ben gibi pek çok anı canlanacak gözünüzde ve acabalar geçecek aklınızdan.

Beni bu kitapla tanıştıran sevgili Seda’ma çok teşekkür ediyor, kocaman sevgiler yolluyorum yeniden. 

“Hayatın hiç bitmeyen bir mücadele olmadığı bir seviyeye gelmek istiyorum.”
“Eskiden dünyadaki her şeye karışırdım! Ve her şey ters gitti!”

"İnsan bu yaşa gelince, düşünmek istemediği bir sürü şey oluyor. Ben de hepsini beynimdeki bir kasaya tıkıyorum. Anlıyor musun?"

"Kendime o artık kasada diyorum, o kadar." diye devam etti adam. "Ve oraya asla gitmiyorum. Kasa kilitli. Bana bile kilitli. Anahtar nerede bilmiyorum."

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi