KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 03-11-2022 16:12

Bir Kitap: Ben Kalbin Bilir / Özlem Küçük

Yazan: İsmail Cuci - BİR KİTAP: BEN KALBİN BİLİR / ÖZLEM KÜÇÜK 

Bir Kitap: Ben Kalbin Bilir / Özlem Küçük

BİR KİTAP: BEN KALBİN BİLİR / ÖZLEM KÜÇÜK 

Bizlere sunulan bu hayat denizdeki canlılar, kendimizi bulabilmek için verilen en güzel nimettir. Ne kadar güzel bir nimet. Bu nimet, doğru ve doğru zamanda  kullanılırsa inanıyorum ki "BEN KALBİM BİLİR" rotasında şaşırtmayacaktır. 

Kalbinin çizdiği yolda şaşma olmaz. İnsan kendini bildiğinde kalbinin kendine inandığını görür. Kalbi kendine inanıyorsa, kalbinin beyinden daha güçlü olduğunu fark eder. Düşünülen değil, inandığının gerçekliğini görecektir. 

İnsanların birbirine yol gösterici olduğu bu ömür deryasında birbirini tamamlamaktadır. Birkaç insanın bir araya geldiği Nilüfer Dergisi'nde insanların eksiklerini tamamlaması konusunda muazzam sözcüklere,  anlam yüklü cümlelere davetiye çıkartıyor. Kitabın her sayfasında insanın kendini tanıması; kendini tanırken bilmiş gibi sayılan birçok konuya değiniyor. Aynı zamanda  bilmediğimiz yolda da ışık olacak sözler yol yordam oluyor. 

Okuyucuyu hiç sıkmadan yeri gelir diyolog ,yeri gelir nasihat - öğüt, yeri gelir bilgi dağarcığı olmaktadır. 

İnsanların bir denge içinde olması çok önemli. Bu denge gerek karada olsun gerek deryada kürek çekmek olsun. Zararlı olan kalpten ya da beyinden atılması bedenin de ruhun da hafif olduğunun farkında olur. 

Bir bilgiye, "Zehir nedir?" diye, sormuşlar.
Bilge açıklamış; ihtiyacımızdan fazla olan her şey zehirdir. Fazla güç, fazla dinlenmek, fazla yiyecek, fazla ihtiras, fazla korku, fazla sakinlik, fazla öfke, fazla neşe ve hatta fazla "İyi niyet." Yaşamın özü ve şifası, dengede kalabilmektir. 

İnsan insanın aynası olduğu gibi birbirinin şifasıdır da. Kalbin Bilir'de bunu net görür, insan. Tavsiye edeceğim bu mana yüklü kitabı gecedeki karanlığınıza ışık olacaktır. Öyle dar görüşle değil genişçesine.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi