SÖYLEŞİ
Giriş Tarihi : 11-06-2024 17:06   Güncelleme : 14-06-2024 19:16

Annem Öğretmenim Benim / Dursun Ali Yıldırımlı

Yazan: Dursun Ali Yıldırımlı -ANNEM ÖĞRETMENİM BENİM

Annem Öğretmenim Benim / Dursun Ali Yıldırımlı

ANNEM BENİM ÖĞRETMENİM

Merhaba sevgili anneler ve babalar,

Herkese  mutlu bir hafta diliyorum. Bu hafta değineceğim konu, okullarımız tatil olacak ve son hafta da öğrenciler okula düzenli gitmediği için ders bile yapılmıyor. Ne yazık ki, değiştiremiyoruz bu kısır döngüyü ama biz anne / baba ve öğretmen olarak çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitimiyle sürekli ve düzenli ilgilenmek, onlara bulundukları sınıfın ve yaşın durumuna uygun verilmesi gereken eğitsel ve öğretimsel kazanımları vermekle uğraşmalıyız.

Çünkü onlar; ailenin ve bu ülkenin geleceğidir. Bütün çocukların aynı seviyede öğrenmesini beklemek, kişinin eğitim psikolojisinden bir şey anlamadığını veya bilmediğini gösterir.

Çocuklarımızın bireysel farklılıkları vardır. Çok ileri düzeyde öğrenenleri olabileceği gibi orta hızda hatta geç ve güç öğrenenler de olacaktır. Ama şartlar yerine getirildiği taktirde, her bireyin öğreneceğini unutmamak lazım. Bu arada her annenin, bilim adamı Edison’un hikayesini mutlaka  okumasını isterim.

Tatilde yapacağımız en güzel şey, çocuklarımızı değişik ortamlara götürmek olacaktır. Gezip görsünler, en azından akrabalarının yanlarına götürün. Mutlaka büyükbaba ve büyükanne/ dede ve nineler ile vakit geçirsinler. Çocukları, içinde bulundukları sanal bataklıktan uzaklaştırın, bütçeniz yeterliyse yaz okulu adıyla çeşitli sosyal aktiviteler yapan eğitim kurumlarından yararlanın (Resmi kurumlarda olabilir).

Onlara mutlaka zaman ayırın oynasın, eğlensin, gezsin tozsun ama bilinçaltına öğrenme arzu ve isteği şırınga edin. Çocuğunuzun dikkatini çekecek kitaplar alın. Okuma alışkanlığını geliştirmeye çalışın. Çocuğunuz hangi sınıfta ise, içinde bulunduğu veya geçtiği sınıfın dersleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’mızın “Programlar” portalında hazırladığı kazanım listelerini elinize alın ve her gün belli süreler çocuğunuzun gördüğü derslerden ulaşması gereken kazanımlara ulaşıp ulaşmadığını basit güncel sorularla test edin. Kazanılmamış bir kazanım varsa onu tespit ederek, o kazanımın verildiği temaya ve konuya ilişkin araştırma yapmasını isteyin.  Böylece, hem çocuğunuz tatil yapacak, hem de okuyacağı sınıftaki derslerle ilgili ön öğrenmelerini tamamlamış olacaklar. Siz de, asli görevinizi yapmış olacaksınız.

Edison’un  annesinin hikayesini hatırlayalım, Çünkü; en iyi öğretmen annedir. Unutmayalım; ”İnsan beyni, değirmen taşına benzer. İçine öğütülmesi gereken şeyler atmazsanız,a kendi kendini öğütür.”

 

EditörEditör