ANI
Giriş Tarihi : 07-07-2024 23:44   Güncelleme : 07-07-2024 23:55

Tatil ya da Gezi / Hamdi Tabanlı

Yazan: Hamdi Tabanlı -TATİL YA DA GEZİ

Tatil ya da  Gezi / Hamdi Tabanlı

TATİL YA DA GEZİ

Yaz geldi, yaz ile birlikte gurbetçiler baba ocağına gelirken bir kısım insanımızda farklı yerlere seyahate çıktılar...

Bu döngü değişmez bir döngü...

Gelenler de, gidenler de bir heyecanla yolculuklarını yapar, bir burukluk içinde dönüşe geçer ancak yine de herkesin kendi evi, tek rahat edebileceği tek huzur bulabileceği yer, yine kendi evleridir... Onun dışında onlara tüm mekanlar eğretidir, yabancıdır.

“Tebdil-i mekanda hayır vardır.” demiş atalarımız. Kimisi sıla-i rahim, kimisi dost ziyareti ama bir çoğuda, farklı ülke, şehir, deniz, dağ, orman gezileri ziyaretleri olur...

İşte biz de, fırsat buldukça imkan yakaladıkça güzel ülkemizin güzel yerlerini gezmeye çalışıyoruz. Bizimkisi daha ziyade, bir kültür gezisi oluyor. Dünden bugüne geçen medeniyetleri ve miraslarını yerinde görmek, bulundukları coğrafya ortamlarında o günün yaşamlarını düşünebilmek ve dersler çıkarmak hakikaten insanı çok farklı yerlere götürüyor. Ne kaleler, ne saraylar, ne değerli yapılar yapmışlar ancak onu yapanlardan kimseler kalmamış, elden ele sahiplenilen o coğrafyalarda akıllara durgunluk verecek eserler yapıtlar yapılmış. Az da olsa elde kalanlar, korunanlar bile o günün medeniyetleri hakkında yine değerli bilgiler sunuyor.

Evet, deniz sahil ve sunulan hizmetler elbette güzel şeyler ancak en azından bazı tatillerimizi çocuklarımız için olsun. Ülkemizi, geçen medeniyetlerden kalan izleri ve ülke coğrafyamızı gezip görelim gösterelim derim. Ülkemizi, ülkemizin çocukları neden bir yabancı gezgin gibi gezip görmesin?

Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim... “Ülkemiz içinde, aynı zaman diliminde yapabileceğimiz geziler, sahilde yapılan masrafların ancak yarısı kadar tutar.” derler ya, benimkisi bir temenni ya da bir görüş. Zira her şey, kişiden kişiye aileden aileye değişen bir anlayıştır.

“Çok gezen mi çok okuyan mı?” derler ya! Hem okuyalım, hem de fırsat buldukça gezelim, derim sevgili dostlar, güzel insanlar.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi