ANI
Giriş Tarihi : 24-06-2024 22:16   Güncelleme : 24-06-2024 22:46

İspanyol Paça ve Zeki Müren / Ramazan Göktaş

Yazan: Ramazan Göktaş -İSPANYOL PAÇA ve ZEKİ MÜREN

İspanyol Paça ve Zeki Müren / Ramazan Göktaş

İSPANYOL PAÇA ve ZEKİ MÜREN

O zaman nasıl uzun saç yaygınsa, İspanyol paça pantolonlar da o kadar yaygındı.

Tüm öğrenciler aldıkları pantolonların İspanyol paça olmasına dikkat ediyor, eğer bu özellikle değilse, “Hayır, ben bunu istemiyorum” diye ayak diretiyor, anne ve babaları zor durumda bırakıyorlardı.

Sınıfta arkadaşları tarafından ‘Zeki Müren’ olarak çağrılan bir arkadaş bu işin öncüsü idi, o neredeyse yarım metreye yaklaşan İspanyol paça pantolonu ile sınıfa geldiği zaman, pantolonun paçası bir o tarafa bir bu tarafa savruluyor, arkadaş bundan zevk alıyor, diğer çocuklar da onun pantolonuna bakıp iç geçiriyorlar, anne ve babalarına İspanyol paça pantolon aldırmanın bin bir türlü yollarını düşünüp çareler arıyorlardı.

Evet, bu arkadaşa ‘Zeki Müren’ diyorlardı, saçları aynen onun gibi sarışın ve gürdü, üstelik de geri taradığı zaman adeta Zeki Müren’in kopyası oluveriyordu.

Ben normal ismini bile sonradan öğrenmiştim, Zeki Müren aşağı, Zeki Müren yukarı. Üstelik yürüyüşü ve fiziki yapısı da onu andırıyor, yere tek tek basarak, kafası kalkık, gözler ileriye bakarak yürüyordu.

Fakat işin garip yanı ona konulan bu ikinci ad onu rahatsız etmiyor, hiç umursamaz görünüyor, o derin bakışlı gözlerini size dikiyor, yüzüne yaydığı tebessümle size gülümsüyor, ‘Bu ismi bana söylemeyin’ düşüncesinden uzak, gayet rahat bir şekilde arkadaşları ile konuşabiliyordu.

Nihayet benim de aldığım son pantolon İspanyol paça idi, ama ‘Zeki Müren’in paçası ile karşılaştırmanın imkanı yoktu, benimki neredeyse onun yarısı kadardı. Ama olsun o da bana yetiyordu.

Uzun yıllar sonra bu arkadaşla karşılaşacak, bir kafede çay içecek, o geçmiş yılları yad edecektik.

Hayata çok parlak başlayan bu arkadaş aynı şansı ‘hayat mücadelesinde de’ sürdüremeyecek, sayısız sorunlarla karşılaşacak, buna rağmen ayakta kalmayı başaracaktı.

O günler aklıma geldikçe, hep bu çok uzun İspanyol paçalı arkadaş aklıma gelir, onun ikinci ismi ve o isimden pek de rahatsız olmayan hallerini düşünür, yüzüme bir gülümseme gelir oturur, uzun süre etkisini sürdürür, o günlerin büyüsüne kapılır giderim.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi