KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 09-10-2022 18:13   Güncelleme : 09-10-2022 19:03

Bir Kitap: Vicdan Pazarı / Bahri Karapıçak

Yazan: Işıl Işık - VİCDAN PAZARI / BAHRİ KARAPIÇAK

Bir Kitap: Vicdan Pazarı / Bahri Karapıçak

VİCDAN PAZARI / BAHRİ KARAPIÇAK 

Merhaba arkadaşlar, 

Bugün karşınıza FGK Yayınlarından çıkmış olan "VİCDAN PAZARI" isimli romanla geldim. Yazarı çok özel. Bahri Karapıçak. Zira, kendi deyimiyle o bir Çile Üniversitesinde çalıştı, Çile Üniversitesinde "İNSAN" okudu ve hâlâ Kendine hakim olmakta çıraklık yapıyor. Ayrıca o bir gönül deryasında gemi. Yolu temiz ahlâk, iman, vicdan. Allah aşkı, insan sevgisi ile dolu yükünü dilinin, kalbinin ve aklının yettiğince insanlığa aktarmak. Misyonu vicdan pazarında bir garip kul. İnsan olma sanatını yaşadıkça öğrenen ve yakınlarına da öğreten biri. Kendisinin de girdiği çıkmaz yollardaki kurtuluşunun öyküsü. Çıkardığı dersleri tüm açıklığıyla, şeffaflığıyla, dürüstlüğü, merhameti ve İslâmın getirdiği şartlara göre gönül terazisinde altın misali tartarak uygulamaya çalışan bir adem oğlu.

Dedikten sonra, gönül iklimimde oluşan hava durumuna geçiş yapmak isterim.

Aslında ilk on sayfada anladım ki, bir denizden okyanusa doğru yolculuğa çıkmıştım. Derin, ûlvi, huzurlu, merhamet ve vicdan yastıklı bir kalbin içinden binbir çile, dert, hüzün, pişmanlık, sabır yüklü bir çok kapıdan geçecektim. Okuduklarım bir dünya klasiklerindeki cümleler ve konuların kalbime ve ruhuma nufuz edişi gibiydi. Çok ince, etkili, akıcı, ders üstüne ders verici artı eski ve yeni kelimelerin harmanlaşıp adeta beyin kalp yolunda dans edişiydi. Herşey kıvamlı ve insanın yaradılış özüydü. Yani nasıl ki bir damla su ve topraktı hamurumuz, içimizde iman ve vicdanı da bu kitapta buluyorsunuz. Herşeyin sonu yine yüce Allah'a çıkıyor. Yeter ki sen, inancı, teslimiyeti iliklerine kadar hisset. Çevirdiğiniz her sayfa insanlık adına bir klavuz.

Hele oğlu Nedim için "Delikanlım" diye başlayan bir dost kılıfının arkasında alkol bağımlısı bir babanın altın değeri nasihatleri okunmaya değer. Dost adresli mektuplar esasen babanın en hası, dünya dürüstü, lafının eri hayatını altın kadehte istemeden tüketen koca yürekli Arif'in mektupları. En ince hicabı duyupta bam telinin nağmelerini usul usul notalara dökercesine beyinlerde dans ettiren kelimelerin silahşörü derûnî bir şair.

Sanmayın ki mektupların sahibi sadece Nedim!!!. Onlar benim, senin, onun, ötekinin velhasılı kelam, hepimizin. Herkes alsın payına bir dilim gönül nimetinden diye!!!.

Bazı kitaplar vardır, hani elinize alırsınız bilmem hangi bölümü rastgele açarsınız, karşınıza denk gelen sayfayı okursunuz. Size mutlaka bir yön, bir rota bir varış çizgisi çıkarır ya "VİCDAN PAZARI" da öyle bir roman. Neredeyse altı çizili olmayan yer pek kalmadı desem yeridir. Gerçekten mübağla etmiyorum!. Hani o çok ünlü yazarlar, kitaplar bu ışık karşısında voltajı düşük mum ışığında kalır. Ülkemizde bilindiği üzere okuyandan çok yazar var. Keşke, gönül ister ki böyle yazabilen, okuyucuya budur dedirten eserler ve zatlar çıksın. Bu kitapta okunması gerekenlerden biri. Kendi  insanlığımızı boy aynasında gösteren bir roman. Sevgili yazarımız hayatını tüm çıplaklığıyla 250 sayfaya sığdırıp kalp hizzamızdaki rafa koydu. Okuyucusuna hayat üniversitesinde sorulan soruları, cevaplarıyla sundu. Almak, işlemek, anlamak ve seçmek tamamen bize ait.

Vicdan, aklın ve ruhun başkenti. Kullanabilene ne mutlu. Bilhasa vicdanı çok temizdi diye geçen o lakırdı aslında hiç kullanmayanlar içindi. Burada geçen kişiler, olaylar ve yaşananlar hepimizin hayatlarında, çevresinde olabilir. Her duygunun zıttıyla, aksiyle doğru yolu bulanların hikâyelerine tanık olacağınız bir kitap. İyi, kötü, çirkin, güzel, yanlış, doğru ne ararsanız hepsi var. Hasarlı hayat hastalıkları da, tedavisiyle reçetesiyle elinizde.

Sonuç olarak:

Vicdan iyi, gerçek, eşitlikçi insanın kalbinde yurt kurabilir ancak. Baskıcıların, ceberutların, zorbaların vicdanı yoktur. Onların ruhlarını ikiyüzlü ahlakları yönetir.

Herkesin kusurları vardır ama önemli olan kendinizi kusurlarınızla kabul edebilmeniz.
Güçlü ve zayıf yönlerimizle birlikte bu dünyaya bir katkıda bulunabiliriz.
Her şey zıttıyla güzeldir.
Bu yüzden senin için yasak olan davranışları gözden geçirip, özgür olmanı sağlayabilecek alışkanlıkları edinebilirsin okuduklarınla...

Bahri Ağabeyimizin sözleriyle noktalamak isterim incelememi.

Diyor ki, "Dokunsan ağlayacak" psikolojisindeki insanlar kendi çaresizliklerinde bırakılmasa, şu vicdan pazarında üç kuruşluk dünya menfaati için vicdanlar alınıp satılmasa... ( say 249)

Ben dünya pastasından payımı hazmederek aldım. Sıra kalan payları okuyacak adaylara bırakıyorum. Bir an önce vicdanı rahat bir halde aynadaki suretimize bakmamız temennisiyle.

Şimdi:

Birkaç inci mercan söz akıllara hediye gelsin. 

- Babacığım, senin çocukların seni hep sevdi. Bizler daha çok küçükken sen hep alkollü gelirdin eve ve biz: "Babalar böyle kokuyor demek ki..." diye düşünürdük küçük dünyamızda. ( say. 248)

- Bazen insanların sözüne değil: sessizliğine, sözsüzlüğüne, suskunluğuna kulak verip dinleyeceksin. Hiçbir halin yabancı dili yoktur, halden anlayacaksın.(say. 246)

- Allah'a karşı ümit ve korku ile inanmalı: ben namazında, orucundayım diyerek kendisini sağlama alıp diğer insanlara karşı önyargılı olmamalı. (say. 243)

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi