KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 07-07-2024 00:40   Güncelleme : 07-07-2024 00:52

Bir Kitap: Çoban Matı / Mesut Hayat 

Yazan: Dilek Altundağ -BİR KİTAP: ÇOBAN MATI / MESUT HAYAT

Bir Kitap: Çoban Matı / Mesut Hayat 

BİR KİTAP: ÇOBAN MATI / MESUT HAYAT

Editörlüğünü Yaşar Bayraktar’ın üstlendiği “Çoban Matı”, geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı.

Yıllardır nitelikli test kitapları ve dokümanlarıyla ortaokul öğrencilerini sınavlara hazırlayan, onlara eğitim koçluğu yapan Mesut Hayat , bu kez sürükleyici bir başarı öyküsünü, “Çoban Matı”nı minik okurların beğenisine sundu.

Kitaptaki hikâyenin başkahramanı Hüseyin, özel gereksinimli bir çocuk. Köyde çobanlık yapıyor. Bir gün Hakan Öğretmen, sınıfa satranç öğretmeni Akif Dayanıklı’yı davet ediyor. Satranç öğretmeni bir ay boyunca haftada üç gün okula gelip öğrencilere satrancın kurallarını öğreteceğini söylüyor. Satrancı bilenler olduğu gibi bu zeka oyunuyla ilk defa tanışacak öğrenciler de var sınıfta. Çocukların merakla izledikleri satranç öğretmeni oyunun kurallarını anlatmaya başlıyor. Bu sırada onları dinlemeyen biri var sınıfta. Hikâyemizin başkahramanı Hüseyin! Satranca pek ilgisi yok. Herkes öğretmeni pürdikkat dinlerken o, dışarıyı izliyor. Ta ki kendisi gibi bir çobanın da satrançtaki önemli yerini öğrenene dek. Hikâyemizin heyecanı asıl şimdi başlıyor.

“Çoban Matı!.. Demek çobanlara özel bir şey varmış bu oyunun içinde, dedi.”(s.15)

Hüseyin kendisini ilk defa spesiyal hissetmeye başlıyor. Kendine ait odası, yatağı hatta kıyafetleri bile olmayan bir çobanın satrançta adı geçmesine göneniyor. Hatta beş duygusunun beşi de ilk defa arzulu çalışmaya başlıyor. Satranç artık onun da ilgi odağında.

“İşe başlamak, bir yola giriş yapmaktır ancak tamamlamak, kendine güvenle dolu bir yolculuğu tamamlamak anlamına gelir.” (s.44).

Mesut Hayat, “Çoban Matı”nda bir ayağı aksayan Hüseyin’in hayatta karşılaştığı zorlukları, engelleri onun nasıl içine kapanık biri haline getirirdiğine dikkat çekiyor. Bir nevi farkındalık kazandırılmak istiyor minik okura. Hüseyin’in durumunda olanların içindeki güçleri nasıl keşfedeceğine ve bunun geliştirilmesi gerektiğine yardımcı oluyor. Böylece çocukların düşünce gücünü ve hayal dünyasını da geliştiriyor yazar. İşte tam bu sırada çocukların empati kurma becerilerini devreye sokuyor.  Onların zihin odalarında geziniyor bir gerçekle. O da şüphesiz: “Engelli İnsan Yoktur!”

Nice Hüseyinler vardır hayallerinin peşinden koşmak ve zirveye ulaşmak için kararlı. “Çoban Matı” sadece satranç etrafından birleşen çocuklar için değil, satranç severler ve başarı hikayelerinden ilham alan tutkulu, azimli yetişkinler için de sürükleyici bir kitap. Minik okurlara daha çok ulaşması dileğiyle...

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi