BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 05-07-2024 15:47

Küçük İskender / Hasan Hüseyin Akyol

Yazan: Hasan Hüseyin Akyol -KÜÇÜK İSKENDER

Küçük İskender / Hasan Hüseyin Akyol

KÜÇÜK İSKENDER

Asıl adı Derman İskender Över olan Küçük İskender, 1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesi’ninbitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi. Son sınıfta okulu bırakarak İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne girdi. Üç yıl sosyoloji eğitimi aldıktan sonra bu okuldan da ayrıldı. Tezgahtarlık, düzeltmenlik, radyoda şiir programcılığı ve birçok çeşitli işler yaptı.

İlk şiiri Milliyet Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle yayınlanan Küçük İskender’in, 1980'li yıllardan itibaren şiirleri çeşitli dergilerde ve antolojilerde yayınlandı. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda  ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerin şiirleriyle birlikte kitaplaştırıldı. Birçok yabancı ülkede şiirleriyle ve konuşmalarıyla yer aldı.

Şiirlerinin yanısıra edebiyatın diğer alanlarında da eserleri bulunmaktadır.

“Gözlerim Sığmıyor Yüzüme”, “Periler Ölürken Özür Diler”, “Gözyaşlarım Nal Sesleri”, “İskender'i Ben Öldürmedim”, “Ağır Abiler Orkestrası”, “Bir Çift Siyah Eldiven”, “Karanlıkta Herkes Biraz Zencidir”, “Mayıs Giremez”, “Ölen Sevgilimin Şiir Defteri” başlıca şiir kitaplarıdır.

2018 yılında yakalandığı amansız hastalık nedeniyle, 3 Temmuz 2019 tarihinde yaşama veda eden Küçük İskender’i, rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

AZILI AŞKLAR ŞATOSU

bir tek sana tembih ettim saadeti
hiç bir şey hatıra değil aslında
kaynayan sular gibi bakardın ya bana
donan sular gibi gülerdin ya
bütün büyük sular korkutuyor şimdi beni

bir tek sana tembih ettim saadeti
hiç bir şey ihanet değil aslında
kararan havalar gibi dokunurdun ya bana
bozan havalar gibi şevişirdin ya
bütün güzel havalar ağlatıyor şimdi beni

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi