KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 12-03-2023 00:08

Bir Kitap: Ölümcül Şifa / Mahi Cheshire

Yazan: Işıl Işık -BİR KİTAP: ÖLÜMCÜL ŞİFA / MAHİ CHESHİRE

Bir Kitap: Ölümcül Şifa / Mahi Cheshire

BİR KİTAP: ÖLÜMCÜL ŞİFA / MAHİ CHESHİRE

Merhaba arkadaşlar, 

Bugün sizlere Soysal Yayın Grubu 'ndan çıkan, Yazar MAHI CHESHIRE'a ait "ÖLÜMCÜL ŞİFA" isimli gerilim romanı tanıtmaya çalışacağım. 

Çeviriyi Burcu Büşra Ünver yapmış. Anlaşılır ve Türkçe karşılığı da profesyonel.

Biraz kadın yazardan bahsetmek isterim: 
Mahi Cheshire Sri Lanka'da doğmuş, Londra'da büyümüş. Pratisyen hekim ve psikoloji alanında diploması var. Seyehat etmeyi, kundalini yogayı ve boks yapmayı severmiş. Her biri yazılarına ilham kaynağı olmuş.

Şimdi bende bıraktığı izlerin seyrinde "Ölümcül Şifa"'nın yolculuğuna çıkalım : 
Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Roman tam beyaz perdelik. Yani heyecan ve gerilim dolu bir film tadında. Ama asla bu korku ya da boğan bir gerilim türünde değil. Tamamen heyecan hızının yüksekliği söz konusu. Hem de seyirci koltuğunu eskitecek türden.
Yani vücudunuz ister istemez, beden eğitimi derslerindeki gibi hareket halinde. Bi amuda kalmadığınız kalıyor. Ya da sanal gözlükle Jurassic Parkın'da gezintiye çıkmışsınız gibi. Gerçi orada dinazorlar var. Alakasız ama! İlk görülen şeylere duyduğunuz hayret dolu bakışları düşünün. Tepkinizin kıyası buna benzerdi. Yani vücut dilinizin barometresi...

Burada da kanser aşısı keşfi sırasında yapılan deneyler, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Roman nefesinizi kesecek, ihanet, sırlar ve acımasız hırslarla dolu. Kalp ritminizi koşu bandındaki seviyeye çıkaracak türden. Sizi içine çeken büyülü bir ayna gibi. Kitabı bırakmak istemiyorsunuz. Böylelikle rutin işleriniz jet hızıyla bitiyor. Bu da günlük yaşamınıza büyük katkı. Geceden sabaha uyandığınızda güzel bir romanı okuyacağınız için içinize doğan bir ışık ve mutluluk sebebi. Bu benim izlenimim. Küçük şeyler insanı hayata bağlar. Zira romanın büyük dünyasına bir anahtar. Londra Medikal Enstitüsü'nün kanser aşısı için araştırma ekibinde olan kıyasıya rekabeti merak ve heyecanla okuyacaksınız. Dr. Rea ve Dr. Julia'nın mücadelesi. Adrenalin tutkunlarına has muazzam bir reçete. Satırlarda gözleriniz yarış atı gibi ilerliyor. Bilim kurgu hikâyelerinin belkide Magnum opusu (Latince "büyük iş") Ölümcül Şifa. 

Hemen konusunu arzedeyim:
Hayallerinizdeki meslek için bir katil olmayı göze alır mıydınız?
Hipokrat yemini: İlk kural; kimseyi incitmeyeceksin.
Doktor Rea Dharmasena, hayallerindeki araştırma işini, tıp fakültesindeki rakibi ve aynı zamanda en iyi arkadaşı olan Doktor Julia Stone’a kaptırdığında bir çöküş yaşar.
Julia’nın bu işi elde edişi Rea’nin üstün teknoloji araştırmalarını kullanarak gerçekleşmiştir.

Rea tam da bu ihaneti unutmaya çalışıyordur ki Julia hayatını değiştiren kanser aşısı keşfinden sonra ölü bulunur.
Artık Rea hayallerindeki işe sahiptir.
Peki bunun bedeli nedir? Tüm soruların cevabı bu romanda.

Dünyadan uzakta doruklarda alacağınız serin nefes randevunuza gecikmeyin derim. 

Şimdi bir kaç alıntı:
Hiçbirine sahip olmayan birine, daha çok zaman, daha çok hayat vermiştim. Olanaksız bir şey gerçeğe dönmüştü. Benim sayemde. Dindar insanların tanrıcılık oynamak derken kastettikleri şey bu olmalıydı. Dünyanın en güzel hissiydi. Keşke şişeleyip sonsuza kadar böyle hissedebilseydim. (say. 128)

Bu kaza sadece geçmişimin bir laneti değil, aynı zamanda gücümün bir kanıtı hâline gelmişti. (say. 286)

Çabalamayı bırakırsan nadirenler hızlı bir şekilde hiçbir zamana döner. (say. 150)

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi