KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 01-06-2024 19:36

Bir Kitap: Kuklacı / Emre Timur

Yazan: İsmail Cuci -BİR KİTAP: KUKLACI / EMRE TİMUR

Bir Kitap: Kuklacı / Emre Timur

BİR KİTAP: KUKLACI / EMRE TİMUR

Sevginin verdiği güç her olumsuzluğun oluşuna set olur. Ancak bu kitapta yazar resmen gerek bireysel gerek toplum olarak sevgisizliğin portresini tablolaştırmış. Sevgisiz yetişen hangi canlı varlık olursa olsun meyvesiz olur. Meyve veren ağaç taşlanır. Görüşüme göre Kuklacı burda başarılı, bilgili, hünerli biri olduğundan herkes tarafından kıskanıldı. Ve o nedenle taşlandı.

Toplum olarak o kadar körelmiş ki gönül gözleri kendini bir şey sanan cahil bir güç karşısında eğilip el mahkum olurlar. Apaçık görülen masumiyetleri görmezden gelirler. Kuklacı'nın bir suçu yoktu. Masum ve hünerliydi. Saf ve bilgeydi. Sadece onu utanç duruma getiren sevgisizliktir. Baba, baba değilse sırt kamburlaşır. Sevgi, çınardan gelmez annesi olmayan çocuğa, savunmasız olur, ötekileştirilerek saf dışı bırakılır, dışlanır,  utanır her yerde, maske arkasına sığınır o çocuk. Kuklacı da tam da böyle bir durumu yaşıyor.

Bir hayali vardı,  hayaline erdi ama kendini bilmeyen ama kral gibi yaşayanlar hayalinin önüne set koydu. Özgürlüğün var olduğu ada ona huzur verirken sevgisizliğin temsilcileri, sevgisizliğin sembolleri hürlüğüne engel oldu. Bakın Kuklacı ne diyor:

“İnsan bazen gerçekten sevildiğine emin olamıyor. Sevilmeye mi layık görmüyor kendini, yoksa sevenler fazla mı sahte seviyor,  bilmiyorum ama sevilmeyi gören hassemiz ne ola ki? Göz güneşi, kulak şarkıyı seçer ama sevilmeyi hangi hasse seçer acep?”

Sevgiyi bir tek kişide buldu. O da sevgisizliği yaşayan sevgi dolu kalpti. Günah yüklü insanlar nerden bileceklerdi şu sözünün anlamını: Günahsız olan taşlasın.

Yazarın psikolojik olarak felsefi düşündürlüğü toplumun ruhsal olarak nasıl bir rahatsızlığın pençesinde olduğunu vurgulaması gözden kaçmadı. Evet kalpleri, gönülleri rahatsız eden bir eserdir. Okumak  bilgilendirir. Âmâ olan gönül nurları aydınlatır. Okumaya değer bir eser.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi