DENEME
Giriş Tarihi : 02-05-2023 11:28   Güncelleme : 02-05-2023 11:33

Kaygan Zeminler ve Kaygan Karakterler / Aydın Hanzala

Yazan: Aydın Hanzala -KAYGAN ZEMİNLER ve KAYGAN KARAKTERLER

Kaygan Zeminler ve Kaygan Karakterler / Aydın Hanzala

KAYGAN ZEMİNLER ve KAYGAN KARAKTERLER 

Zemini sağlam olmayan, temeli zayıf olan her şey yıkılmaya mahkumdur.

Dirayetli bir kişilik, sağlam bir karakter ancak sağlam zeminler üzerinde yükseldiğinde hayat bulur. Böylesi güçlü karakterler; fırtınalara, kasırgalara, depremlere karşı dahi dayanaklı olurlar.

İnsani ve islami değerleri içselleştirmeyenler, o değerlerle içerikli hale gelmeyenler rüzgarda savrulan yapraklar misali savrulurlar.

Sofistike karakteristik yapılar mistik bir hüviyete bürünerek öz benliğinden uzaklaşıp sahte kişilikler sergileyerek; çizgisiz, ilkesiz bir yaşamın baş rolünü oynarlar.

Hayatın geçiciliğini ıskalamak ziyanların en büyüğüne düşmektir. Bu ziyan insanı her türlü erdemdem koparacak kadar yetkin bir güce dönüşür.

Kapitalizmin çarkına düşenlerin sükülerleşmesi  kaçınılmaz bir sonuçtur. 
Hayatın dünyadan ibaret olmadığı gerçeğini büyük bir idrake dönüştürmek gerekiyor.

Her insanın hayatı, kendisine uhrevi bir sermayedir. Bu fani dünyadan ukba hayatına doğru olan bu kadim hayat yolculuğu her insan için kaçınılmaz kaderdir. Önemli olan bu kadim hayat yolunda nasıl bir yolcu olunacağıdır.

Bu yolda nasıl yolculuk yapacağımızı belirleyecek olan tercihlerimizdir.
Hedonist kararlar, derinliği olmayan tercihler, bencilce seçimler insanı derin yanılgılara, dönüşü zor yollara döşürebilir.

Bundan dolayı tercihlerimiz insani, erdemi, vicdani ve uhrevi endeksli olmalıdır. Zira yapıp ettiklerimizin esiri/rehini olacağımızı unutmamalıyız.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi