KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 20-10-2022 13:30

Bir Kitap: Feriştah'ın Fentezileri / Yılmaz Erdoğan

Yazan: Aysun Eliş - BİR KİTAP: FERİŞTAH'IN FENTEZİLERİ / YILMAZ ERDOĞAN

Bir Kitap: Feriştah'ın Fentezileri / Yılmaz Erdoğan

BİR KİTAP: FERİŞTAH'IN FENTEZİLERİ / YILMAZ ERDOĞAN 

Bir Demet Feriştah...

Bir Demet Tiyatro'nun en güçlü karakterlerinden Feriştah'ın "Fentezilerini" izlerken, bu kurgu karakteri izlemekten keyif almayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Kitap bu karakterin işlendiği bölümlerin bir araya getirilmesiyle oluşmuş. İzlerken sadece gülmece yönünü farketmiş olsamda okurken tebessüm bile etmedim.

Okurken aslında acı çeken bir kadın karakterle karşılaştım. Kocası tarafından gerçekten sevilen; ancak istek ve ihtiyaçları göz ardı edilen Feriştah, Mükremin'e aşık değildi! Mükremin hayatında bir hayali karakterden ibaretti. Bir çok 'Fentezisi' olsa da bu kurguların tamamında kocası yer alıyor. Numan her bölümde ölüyor. Mükremin'e aşık olmadığı gibi kocasına duyduğu öfkede çok net hissediliyor.

Bazı bölümlerde Numan davranışlarını değiştirdiğinde, Feriştah'ın kocasına karşı ilgisiz olmadığı açıkça görülebiliyor; ancak bu ilgi asla Feriştah'ın beklentilerini göz önünde bulundurmadığı için çoğu zaman kırılmış bir kalbi daha fazla kırmaktan öteye gitmiyor. Çok sever görünmesine rağmen karısına yüz çevirmiş bir Numan karakteri satırlarda yaşıyor. 

Feriştah bir çeşit ahlaksız değil. Fantezileri okuyunca Numan'a duyduğu saygının izleri hissediliyor. Numan ölmeden asla Mükremin'le yakınlaşma olmuyor ve hiç bir fantezi sarılmadan öteye geçmiyor. Yarattığı fantezi dünyasında hayata tutunmaya çalışan bir demet feriştah... Tesadüfen oluşturulmuş olamayacak kadar gerçek bir insan, derin bir karakter. Feriştah'ı "Fentezileriyle" değil insan yönüyle görmemizi sağlayan bu derleme çalışması okunması gereken kitaplardan.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi