KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 13-06-2024 16:24

Bir Kitap: Benim Üniversitelerim / Maksim Gorki

Yazan: Mutlu Akçay -BİR KİTAP: BENİM ÜNİVERSİTELERİM / MAKSİM GORKİ

Bir Kitap: Benim Üniversitelerim / Maksim Gorki

BİR KİTAP: BENİM ÜNİVERSİTELERİM / MAKSİM GORKİ

Gorki’nin  "Çocukluğum" adlı eseriyle başlayıp, "Ekmeğimi Kazanırken" ile devam eden ve; “Benim Üniversitelerim" ile serinin üçüncü ve son kitabından oluşan en güzel Rus edebiyatı otobiyografi üçlemesi.

Gorki artık üniversite çağına gelmiş bir gençtir. Her ne kadar bir ara aklında İran'a gitme fikri olsa da, bundan vazgeçer ve üniversite okumaya karar verir. Böylece bu kitapta da Gorki'nin hayatından geçen bir çok karakterleri görürüz. Ancak Gorki üniversiteye devam edemese de devrim yolunda birçok yoldaş edinir kendisine . Yoldaşlar fırında toplanarak devrim üzerine konuşmalar yaparlar. Yasaklı kitaplar hakkında konuşulur ve basımı, yayımı ile ilgilenirler . Bu arada Gorki  çok sevdiği ninesinin ölüm haberini alır ve çok üzülür. Çünkü ninesi Gorki’nin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Üçlemenin bu son kitabında da, Rus halkının yoksulluğu, köle gibi çalıştırılmaları, içkiye ve kadına olan düşkünlüklerinden dem vurulur. Halk arasında verem hastalığı sık görülen bir rahatsızlıktır.
Mujiklerin (köylü) hayata bakışlarını, yaşamlarını ele alır eserde Gorki. Oldukça hicveder.

Çar, mujikleri toprak beylerinin köleliğinden kurtarmıştır ama bu sefer de çara itaat etmek durumunda kalırlar ve aslında özgürlüklerini kazanmış gibi görünseler de durum pek değişmemiştir.

Devrimciler kiliseye ve halkın duygularını sömüren papazlara karşı oldukça nefret doludurlar ve İncil’i, İncil’de anlatılan İsa’yı eleştirirler hatta reddederek çoğu tanrıtanımazdırlar.

Eserin sonuna doğru büyük bir yangın çıkar ve birçok ev yanar. Bunların birinde Gorki ve yoldaşlarının bir çok kitapları bulunan ev de yanar ve ellerinde hiçbir şey kalmaz.

Hazar kıyılarına giden Gorki, bir balıkçıda işe girer ve yaşam mücadelesi burada kaldığı yerden devam eder.

Gorki'nin hayatı tam bir mücadele. Yoksullukla mücadele, cehaletle mücadele, halkla mücadele, sistemle mücadele hatta kendisiyle mücadele. Öyle ki, Gorki bir dönem anlık bir bunalımlı ile intihar etse de, hayatta kalmayı başarmıştır ve bir ömür boyu bu durumdan hep utanmıştır.

Gorki çürümüş Rus kültürünün ve 19 . yüzyıl insan ahlakının yerlerde olduğu dönemde adeta bataklıkta bir çiçek misali ahlakı, merhameti, gözlemciliği , zekası ile çağdaşlarından çok öte bir insandır.

Böylece, bir üçlemenin ve otobiyografinin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

İyi okumalar.

EditörEditör