KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 03-06-2024 23:49

Bir Kitap: Ana / Maksim Gorki

Yazan: Mutlu Akçay -BİR KİTAP: ANA / MAKSİM GORKİ

Bir Kitap: Ana / Maksim Gorki

BİR KİTAP: ANA / MAKSİM GORKİ

Her şeyin fiyatı durmadan yükseliyor buna karşılık insanlar ucuzluyor...

Rus prolateryasının çarlık Rusya’sına karşı verdiği mücadelenin romanıdır.

Pavel , fabrikalarda çok zor şartlar altında çalışan binlerce işçiden biridir. Sosyal, ekonomik, siyasi hiçbir hakka sahip olmayan işçiler aynı zamanda köleden farksız acımasızca çalıştırılmakta, maaşları yetmediği için zam beklerlerken aksine maaşlarından yerine göre kesinti bile yapıldığı dönemler olmaktadır. Pavel bu duruma dur diyecek arkadaşlarıyla kendilerinin deyimiyle yoldaşlarıyla birlikte mücadele yoluna bas koymuşlardır.

En fazla desteği de hiç beklemediği, okuma yazması bile olmayan, kocasından dayak yiyerek gençliğini tüketen Palegeya verecektir. Yani, biricik annesi.

Romanın ismi de zaten buradan gelmektedir. Palegeya sadece oğlunun değil, oğlunun yanında direnişe geçen tüm gençlerin annesi, anası olmuştur. Oğlu ilk hapishaneye girdiğinde gereken yerlere bildiri, dergi, gazete bile dağıtmayı korkusuzca kabul eder Ana. Oğlunun arkadaşları ananın evinde toplanırlar yerine göre. Ancak daha sonra, ana yoldaşlardan birinin evine taşınmak zorunda kalır. Palev hapisten çıksa da, ikinci kez gitmekten kurtulamaz ve mücadele devam eder.
Ana bu süreçte okuma yazmayı da öğrenir. Oğluyla gurur duyar ve o da artık bir yoldaştır.

Oğlu mahkemede Sibirya’ya sürgün yiyen ana, mahkemedeki oğlunun not tutulmuş muhteşem savunma konuşmasını yoldaşlar ile birlikte bastırıp çoğaltmış ve trene binerek dağıtımı yapmak için yola çıktığında, görevliler tarafından yakalanır ve trende ciddi arbede yaşanır. Yumrukların hedefi olan ana, ne kadar çırpınsa da nafiledir ve boğazına sımsıkı sarılan kişi bırakmaz anayı ve nefessiz kalır ana…

Hüzünlü bir mücadele, yoldaş romanıdır ana.
1905 devrimi öncesi Rusya'nın toplumsal panoramasını ustalıkla yansıtan roman, aynı zamanda toplumsal uyanışın simgesi haline gelmiştir.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi