DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Turan Demirci
Turan Demirci
Giriş Tarihi : 11-03-2023 15:37

Tansiyonum Çıktı

Arkadaş hastanenin acil servis hasta kabulünde çalışıyor. Mesai arkadaşını halsiz görünce
-Gel diyor bir tansiyonunu ölçtürelim iyi görünmüyorsun.
-Yok yahu bir şeyim yok
-Var var gözüme pekiyi gelmedin hadi bir baktıralım

Nitekim öyle de yapıyorlar. Yine mesai arkadaşları bir hanım vatandaşın tansiyonunu ölçüyor ama bir şey çıkmıyor. Tansiyon ölçen hanım bu sefer bizim arkadaşa dönüyor.
-Gel bir de senin tansiyonunu ölçelim
-Benim bir şeyim yok ki kendimi çok iyi hissediyorum
-Ya ne olacak bir bakmış oluruz.

Ölçüyorlar ve arkadaşın tansiyonu on sekiz çıkıyor. Hemen bir dilaltı hapı derken bizimki bu sefer doktora gidiyor, doktorun söylediği şu:
-Hafta sonu evde kaldığında tansiyonunu ölçtür sonra gel yine konuşalım.

Nitekim öyle yapıyor ama bu seferki ölçümlerde nabız normal çıkıyor. Tekrar doktora gittiğinde doktor şöyle diyor
-Acilin hasta kabul bölümünde görev yaptığın için stresli bir ortamdasın bu yüzden tansiyonun yükseliyor ama sürekli bu tempoda çalıştığın için sen bunu fark edemiyorsun. Hafta sonu ise evinde dinlendiğin ve ortama uyum sağladığın için nabzın düşüyor.

Ne zaman İstanbul ile ilgili bir konu açılsa “Bu şehir çok stresli.” derim. Bunu da rahmetli kayınpederim Adapazarı'nda yaşardı kendilerini ziyarete gidip gelmelerimizde fark etmiştim. İzmit'i öteye geçtiğinizde evler seyrelmeye ve bitki örtüsü genişlemeye başlıyor, coğrafya değişiyor ve başka bir ülkeye girmiş gibi hissediyorsunuz. Ağaçların ve yeşilliğin insanda yarattığı serinlik hissi bir süre sonra hareketlerinize de yansımaya başlıyor ve rahatlıyorsunuz. Geriye dönüşte de bunun tersine döndüğünü her seferinde hissederdim.

Çocukluğundan beri tanıdığım birinin olağanüstü durumlarda kurduğu bir cümle vardır “Tansiyonum çıktı.” der. Geçenlerde insan ilişkileri üzerine konuşurken akşam vakti iki küçük köpeğini gezdirmeye çıkarmış bir kızı gösterip “Bak, dedi görüyor musun köpek gezdirerek stres atmaya çalışıyor?”

-Çünkü insanlar birbirlerini çok yordu o yüzden de hayvanlara olan ilgi giderek yükseliyor demekten kendimi alamadım.

Şehirlerin donuk rengi, binaların bütün heybetine rağmen insanda uyandırdığı yalnızlık hissi giderek daha çok hissedilmeye başlıyor. Büyük kalabalıklar içindeki yalnız insanlar aslında insanın insan üzerindeki sözler, tavırlar, rekabetler üzerinden yarattığı yıpratıcılığı hayvanların sıcaklığına samimiyetine ve koşulsuz sevgisine sığınarak unutmaya çalışıyor.

Hatırlarım bir zamanlar bilim insanları dünyanın büyük şehirlerindeki hava kirliliği için “yaşanabilir seviyede” derlerdi. Aradan yıllar geçti şehirlerdeki kirlilik daha da arttı ama bilim insanları yine yaşamaya elverişli demeye başladı. Çünkü biz sanıyorum o hava kirlilik oranına uyum sağlamaya başladık yoksa bunun nasıl bir açıklaması olabilir? Bununla ilgili raporlar da okumuşumdur örneğin havadaki kükürt oranı veya partiküler maddeler oranı ülkemizin örneğin Karadeniz bölgesinde farklı Marmara bölgesinde farklıdır ama her iki bölgede de insanlar yaşamaya devam eder. Devam eder çünkü her iki bölge için de “Havası yaşamaya elverişlidir.” diye kabul edilir. Peki gerçekte elverişli midir? Eğer yüzde yirmi ile yüzde seksenlik değerleri aynı seviyede görüyorsanız elverişlidir. Bu gün tansiyon için kullanılan büyük 12 küçük 8 ölçüsü de belki normal değerler olarak kabul edilebilir ama inanıyorum şehrin stresi yükseldikçe bu değerler de yukarı doğru hareketlenecek ve biz de bunu fark etmeyeceğiz.

Bir şey ne zaman “normal” diye karşılanmaya başlar? Sorusunun karşılığı bana göre “insanın vurdumduymazlığının o seviyeye ulaştığı zaman”dır. Çünkü zihniniz sizi artık bir kabullenişe götürmüş ve bedeninizi de buna uyarlamıştır. Bu duruma direniyorsanız (ki o zaman tansiyonunuz çıkar ve bu başkalarının değil kendi normalinizde olduğunuzu gösterir) bütün olumsuzluklara rağmen kişiliğinizi muhafaza etmektesiniz demektir ki bu bir yere yaslanmadan ayaklarınız üzerinde durabileceğiniz anlamına gelir. Yok eğer başkalarının normallerine uyum sağladıysanız tansiyonunuz bile çıkmaz ya da çıksa bile siz fark etmezsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Advert
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ARŞİV ARAMA