KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 30-10-2022 19:02

Bir Kitap: Kapadokya Güneşi / Behlül Ablak

Yazan: Hamiyet Su Kopartan - BİR KİTAP: KAPADOKYA GÜNEŞİ / BEHLÜL ABLAK 

Bir Kitap: Kapadokya Güneşi / Behlül Ablak

BİR KİTAP: KAPADOKYA GÜNEŞİ / BEHLÜL ABLAK 

Ihlaralı Rahibe’yle başlayan kitapta on iki hikaye var. Ihlara vadisi içinde Niğde Müzesi’nde sergilenen Ihlaralı Rahibe mumyası ile 12 Eylül darbesi sonrası işkencelerin anlatıldığı hikaye ve Murat’ın aşkı çerçesinde gelişen olaylar son derece üzücü.

Kitap 80 Darbesi’yle başlasa da Kurtuluş Savaşı’ndan izler, mübadele konuları, yazarın günümüz olaylarına bakışı yer yer güldürürüp yer yer hüzünlendirirken hepsinde de düşünme ve düşündürme var. 

Yazarın ilk hikaye kitabı Ada Vapuru genellikle küçük çevresinde geçerken Kapadokya Güneşi daha genel, daha toplumsal meseleler üzerinde yoğunlaşmış. 

Takip edenler bilir ki Nevşehirli yazar Behlül Ablak Hocamız insanları olduğu gibi kabul etmekle birlikte ara ara ince ince de eleştirir. Ada Vapuru'ndaki samimi üslubunu Kapadokya Güneşi’nde de görüyoruz. Ayrıca Ada Vapuru'nda daha net öne çıkan hukukçu kimliğini Kapadokya Güneşi’nde pek görmüyoruz. Yazar kısa ve risksiz cümleler kurarak anlatımda akıcılığı ve dolayısıyla başarıyı sağlamış.  

Bir çırpıda okunan ve okuyucuyu sıkmayan hikayelerde her okuyanın kendinden, ailesinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum. Ben tüm hikâyelerin kurgusunu beğendim, tüm hikayelerin etkileyici olduğunu düşünüyorum, hatta bilmediğim ne çok şeyin olduğunu da fark ettim. Murat’la Despina'nın sonunu zihnimde mutluluğa bağladım. 

Behlül Ablak Hocamıza adıma imzalı gönderdiği kitabı için huzurunuzda teşekkürü bir borç bilirim. 

Kaleminiz, kelamınız daim olsun sayın hocam; bol okurlu kitaplarınızın devamını dilerim.

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi