KİTAP ANALİZİ
Giriş Tarihi : 07-08-2023 21:34

Bir Kitap: Gün Işığı / Nejla Arslan

Yazan: Arzu Ortaören -BİR KİTAP: GÜN IŞIĞI / NEJLA ARSLAN

Bir Kitap: Gün Işığı / Nejla Arslan

BİR KİTAP: GÜN IŞIĞI / NEJLA ARSLAN

İnsan ölünce gitmiyordu, ölüleri hatırlayan, seven olmayınca ölüyordu asıl.

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Günışığı, babaannesi tarafından büyük bir özen ve sevgiyle büyütülmüştür. İyi eğitim almış, başarılı bir iş insanı olmuş, sonrasında da sonsuz bir aşkla bağlandığı Kerem'le hayatını birleştirmiştir.

Herşey o kadar güzel gitmektedir ki hayatında eşinin ona ihanet edeceği birde üstüne dolandıracağı asla aklına gelmez. Ama aklına gelmeyen başına gelir ve eşi sevgilisi ile tüm hayatını alt üst eder genç ve güzel kadının.

Elinde avucunda ne varsa kaybeder bir anda. Kimsesiz, beş parasız, en kötüsü de aldatılmanın acısı ile kalakalır. Günlerce hayattan soyutlar kendini. Nasıl bu hale geldiğini, şimdi ne yapacağını düşünür durur. Hatta ölüm belki de tek çaredir. Fakat sığındığı yoksul mahalledeki insanların hayata tutunma çabası ona da güç verir. Küllerinden doğacaktır yeniden.

Günışığı hayatta kalmaya karar verip, mücadeleye başladığında tesadüfler karşısına Hayat, Zeynep ve Poyraz'ı çıkarır. Sonrası pek çok sürprize gebedir hem onun hem çevresindekiler için.

Nejla Arslan kalemi ile tanışma kitabım Günışığı'nın hayatına dahil olurken geçmişten ve bugünden kesitlerde eşlik etti bize. Kadına şiddet, 70'lerin sonunda yaşanan siyasal olaylar, kapitalizmin etkileri bunlardan bazıları. Kolay okunan, akıcı bir eserdi. Oldukça şiirsel ve betimleri yoğun bir hikaye bekliyor sizi. Kahramanımızı ve arkadaşlarını nelerin beklediğini öğrenmek için sayfaları aralamanız gerekecek.

"Hayat böyle hızlı koşup hızlı yoruyor, hızlı tüketiyordu; duyguyu, aşkı, serveti ve hatta insan olmayı."

"Uzaklara gitme, cehennemim ol ama kal benimle, gitme!"

Truva Edebiyat Dergisi Truva Edebiyat Dergisi